משכנתא לדירת עמידר – משכנתא בדיור ציבורי

תוכן עניינים

עמידר, החברה הלאומית לשיכון בישראל היא חברה הממשלתית המחזיקה ברוב מלאי הדירות הציבוריות של מדינת ישראל, כ-50,000 דירות. 

דיור ציבורי מאפשר למי שזכאים לכך, להשיג קורת גג במחיר נגיש יחסית ולהתחיל בבניית הקן המשפחתי. המחירים האטרקטיביים ביחס למחירי השוק הפכו את הביקוש לדירות עמידר לעצום.

חברות דיור ציבורי בישראל

החברה המרכזית בישראל לדיור ציבורי היא כאמור עמידר. עמידר פועלת בפריסה ארצית ומחזיקה במלאי של 50,000 דירות. לאורך השנים פעלו חברות שונות נוספות בתחום, בעיקר בנישות או באיזורים ספציפיים אך עמידר הייתה ועודנה השם הראשון שעולה כשחושבים על דיור והחברה המרכזת את מרבית הנכסים.

פרט לעמידר ישנן מספר חברות נוספות העוסקות בדיור ציבורי כיום:

 • עמיגור, הפועלת בעיקר בתחום הדיור המוגן עבור עולים חדשים ומחזיקה במלאי של 22,000 דירות.
 • שקמונה, פועלת בחיפה ומחזיקה כ-2,800 דירות.
 • חלמיש, הפועלת בתל אביב ומחזיקה כ-1,450 דירות.

זכאות לרכישת דירת עמידר

רכישת דירת עמידה היא הטבה אטרקטיבית ששוויה מאות אלפי שקלים והביקוש עבורה עצום. בהתאם, הממשלה מגדירה שני קריטריונים שרק מי שעומד בהם רשאי לרכוש דירה כזו:

 1. גרים בדיור ציבורי 5 שנים.
 2. אין בבעלותם (כולל בני זוג וילדים) ולא היו בשנים אלו נכסי מקרקעין בשווי העולה על 350,000 שקלים. 

נוסף על התנאים הללו, המדינה מאפשרת במקרים מסוימים כאשר אדם הזכאי לדיור ציבורי נפטר או עובר למוסד סיעודי לקרוב משפחה שהתגורר עמו לרכוש את הדירה כדייר ממשיך.

בן זוג / ילד / נכד / הורה שהיה זכאי לדיור ציבורי העונה על התנאים הבאים:

 1. התגורר עם הזכאי בדירה הציבורית 3 שנים לפחות.
 2. אין ולא היו בבעלותו נכסי מקרקעין  ב-5 השנים שקדמו למועד הפטירה (או המעבר למוסד סיעודי) של הזכאי.

זכאות לשכירות בדירת עמידר

כאמור, אחד התנאים לרכישת דירת עמידר הוא להתגורר בדירה כזו 5 שנים. לצורך כך, עליכם לשכור דירת עמידר, וגם לצורך כך עליכם לעמוד בתנאים שקבעה הממשלה:

 1. חסרי דירה, כפי שאלו מוגדרים בחוק.
 2. שייכים לאחת הקבוצות הבאות:
  1. זוגות נשואים עם 3 ילדים לפחות.
  2. משפחה חד הורית עם 3 ילדים לפחות.
  3. נכה רתוק לכיסא גלגלים.
  4. מקבלי קצבת נכות כללית / קצבת נכות לנפגעי עבודה.
  5. עולים.
  6. קשישים המתקיימים מקצבאות קיום.

מימוש הזכאות

על מנת לממש את הזכאות לדיור ציבורי, יש להנפיק תעודת זכאות, להגיש בקשה ייעודית ולהמתין ברשימת ההמתנה לתורכם.

לאחר קבלת תעודת הזכאות, יגיע שמאי מטעם עמידר להעריך את שווי הנכס. רכישת דירה מעמידר מאפשרת לזכאים לקבל הנחות והטבות שונות מטעם המדינה שיכולות להגיע לעד 85% משווי הנכס. מדובר בהנחה אסטרונומית שרק מדגישה את הכדאיות של הרכישה.

בניגוד לדירות בשוק החופשי, עמידר לא רוצה שהמחיר ייקבע על ידי שמאי אחד בלבד, ולכן מגיעים שני שמאים לדירה. המחיר הסופי הוא ממוצע המחירים שקבעו שני השמאים.

הנחה על רכישת דירת עמידר

גובה ההנחה על דירת עמידר נקבע על ידי גורם מטעם משרד השיכון. ההנחה נקבעת על פי מגוון פרמטרים:

 • מספר הדיירים
 • מיקום הדירה (בדגש על האם הוא נמצא באזורי עדיפות לאומית)
 • נכות של הדייר
 • ותק בנכס
 • תשלום דמי שכירות

ועוד.

על הנחה שנקבעה לכם, ניתן לערער באמצעות עורך-דין המתמחה בתחומי המקרקעין והנדל"ן.

תקרת ההנחה

ההנחות על דירות עמידר יכולות להיות משמעותיות במיוחד. עם זאת, גם להן נקבעת תקרה. גובה ההנחה יחושב עד לתקרת מחיר הדירה, העומדת על כמיליון ש"ח.

מימון רכישת דירת עמידר

על אף המחירים הזולים יחסית וההנחות השונות, דירת עמידר היא סיפור יקר, במיוחד עבור האוכלוסיות שזכאיות לרכוש דירה מסוג זה, כך שברוב המוחלט של המקרים, תזדקקו להלוואת משכנתא ברכישת דירת עמידר.

בד"כ, הזכאים לדירת עמידר יהיו זכאים להלוואה מטעם משרד הבינוי והשיכון. מדובר בהלוואה בתנאים נוחים בד"כ ביחס למה שמציעים הבנקים המיועדת לאוכלוסיות מועדפות על פי קריטריונים שקבעה הממשלה. ניתן לבדוק את הזכאות להלוואה זו ואת גובה ההלוואה שתוכלו לקבל מטעם המדינה באמצעות מחשבון הלוואת זכאות. תיקי מימון של דירות עמידר נחשבים למורכבים יחסית ולעתים קרובות יכללו שיתוף לווה נוסף, משכנתא לכל מטרה, משכנתא על נכס קיים או שימוש בכספים פנסיוניים.

משכנתא בדירת עמידר

כאמור, ישנן הטבות רבות לרוכשי דירת עמידר, גם בתחום המימון. בין השאר, נדרש מהקונה רק 5% הון עצמי מהשווי האמיתי של הדירה במשכנתא (בניגוד ל-70% במשכנתא סטנדרטית). מדובר בהון עצמי נמוך מאוד שמנגיש לרוכש את האפשרות לקנות דירה גם אם לא צבר הון משמעותי בחייו. חשוב לשים לב שאחוז מימון כה גבוה הוא מתכון לצרות, וכי יש להיוועץ עם יועץ פיננסי על מנת לוודא שאכן תוכלו לעמוד בהחזר ההלוואה.

דירות עמידר הן בעלות מאפיינים ייחודיים, ואפשרויות המימון שונות מבמשכנתא סטנדרטית, לכן, בעת רכישת דירת עמידר מומלץ להיוועץ ביועץ משכנתא שיסייע לכם לבנות תמהיל שתפור למידותיכם, וינהל מו"מ מול הבנקים על הריביות. היועץ גם יבדוק את החלופות השונות שיש לכם, יבחן האם כדאי לרכוש את הדירה ויוודא שאתם מממשים את כל ההטבות וההנחות להן אתם זכאים.

המחיר של יועץ משכנתא מסתכם בכמה אלפי שקלים, אך פנייה אליו בעת רכישת דירת עמידר תאפשר לכם לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים וליצור החזר נוח וגמיש שמתאים ליכולות ולצרכים שלכם.

דילוג לתוכן