משכנתא למשפחות יוצאי אתיופיה – תכנית חומש

תוכן עניינים

העלייה מאתיופיה נמשכת גם בימים אלו, ועל אף שחלק גדול מהעולים מעורה בחברה, חלק לא קטן נמצא בעיצומם של תהליכי קליטה לא פשוטים, בהם נדרש ממנו להתגבר על מחסומי תרבות ושפה ושלל קשיים נוספים. בשנת 2017, יזם משרד הבינוי והשיכון תכנית סיוע למשפחות יוצאי אתיופיה שתקל עליהם את רכישת הדירה, במטרה לקדם את שילובם המיטבי בחברה הישראלית.

מי זכאי להשתתף?

זכאים להשתתף בתכנית אנשים שעומדים בשלושה קריטריונים שמגדיר החוק: משפחות של יוצאי אתיופיה חסרי דירה.

יוצאי אתיופיה

הזכאות להשתתפות בתכנית מוענקת רק ליוצאי אתיופיה כפי שהחוק מגדיר אותם – הם אזרחי ישראל שנולדו או שאחד מהוריהם נולדו באתיופיה או עלו ממנה. במקרה של בני זוג, מספיק שאחד מהם יהיה יוצא אתיופיה לצורך הזכאות. יש לשים לב שבהלוואה זו אין חשיבות להיותכם עולים חדשים או וותיקים, זאת בניגוד להלוואת זכאות.

חסרי דירה

כתנאי להשתתפות בתכנית, על המועמדים להיות חסרי דירה כהגדר משרד הבינוי והשיכון. הגדרה זו מכלילה אנשים משתי קבוצות: אנשים שאין להם ולא היה להם זכויות בדירה (או חלק מדירה) בעשר השנים האחרונות, או אנשים שרכשו דירת יד שנייה בשנה האחרונה או דירה חדשה מקבלן בשלוש השנים האחרונות, לא לקחו משכנתא מן המדינה ולא השלימו את התשלום עבור דירה זו.

משפחות

תכנית החומש של משרד השיכון לסיוע במשכנתא ליוצאי אתיופיה מיועדת למשפחות בלבד. נוהלי המשרד מגדירים משפחות באופן הבא: זוגות נשואים או ידועים בציבור המקיימים משק בית משותף (בין אם יש להם ילדים ובין אם לאו), וכן משפחות חד-הוריות עם ילד אחד לפחות, שהוא רווק שטרם מלאו לו 21 שנים, המתגורר בבית.

מה התכנית כוללת?

זכאים להשתתפות בתכנית כפי שהוגדרו בסעיף הקודם יכולים להירשם להגרלת שעורך משרד הבינוי והשיכון בתחילת כל שנה. הזוכים ייהנו מהלוואה לדיור בתנאים מועדפים (ואטרקטיביים במיוחד!), לזוכים בהגרלה שעורך משרד השיכון. ההלוואה הניתנת מוגבלת לסכום של עד  600,000₪, לתקופה של עד 25 שנה, ומוצמדת למדד המחירים לצרכן (את גובה ההצמדה והשינויים ההיסטוריים במדד זה תוכלו לראות במחשבון הצמדה למדד המחירים לצרכן שבאתר שלנו). ההלוואה ניתנת כנגד הון עצמי של 25%, ( 5% עבור זכאים שייקחו סכום נמוך מ-600,000₪).

תנאי הריבית שמציעה ההלוואה ההלוואה מיוחדים ועדיפים על כל מסלול אחר שיציע גורם מסחרי: ניתנת בתנאי ריבית מיוחדים:

ללא ריבית ב-10 השנים הראשונות, וריבית של 2% ב-15 השנים שלאחר מכן.

מה היתרונות של התכנית?

תכנית החומש ליוצאי אתיופיה היא ההלוואה הזולה ביותר המוצעת כיום, כך שבמידה ואתם זכאים לקבלה, רצוי ומומלץ לשלב אותה בתמהיל המשכנתא שלכם. כמו כן, ההלוואה ניתנת כנגד הון עצמי נמוך (25% ואף אפשרות להגיע גם במקרים מסויימים עם הון עצמי של 5% בלבד) סכום נגיש המאפשר למשפחות זכאיות לרכוש דירה בישראל. בנוסף, ההלוואה לא חוסמת אתכם מלהשתתף בתכניות אחרות כמו מחיר למשתכן ומחיר מטרה, ששילובן הופך את העסקה למשתלמת עוד יותר.

למה כדאי לשים לב?

חלק מהבנקים, כגופים מסחריים נוטים לתמחר את יתר המשכנתא בצורה גבוהה מהרגיל, על מנת להגדיל את הכדאיות שלהם בהלוואה (הרווח של הבנק במתן הלוואה במסגרת תכנית חומש זניח ביחס למשכנתא רגילה). הדבר בולט במיוחד בריביות הפריים, כאשר לווים המשלבים בתמהיל הלוואת זו מקבלים במסלול הפריים ריביות של פריים+1% ואף פריים+2% לעומת ריביות פריים מינוס, שנהוגות בד"כ במסלול זה. על מנת לעמוד על שלכם, רצוי שתפנו ליועץ משכנתא שלפי רוב יחסוך עבורכם סכום משמעותי פי כמה מהסכום שתשלמו לו.

בנוסף, שימו לב שתוכלו לקבל את הסיוע בכל אחד מהבנקים למשכנתאות, וכי אינכם כבולים לבנק בו תנפיקו את תעודת הזכאות. אינכם לקוחות שבויים!

כמו כן, רצוי שתבדקו את תוקף תעודת הזכאות שלכם לפני חתימה על חוזה ושתוודאו מה תנאי ההלוואה שהוראת השעה העדכנית הרלוונטית קובעת.

שימו לב! במידה ורכשתם דירה בשנים האחרונות ולא מימשתם את זכאותכם להשתתפות בתכנית, אף על פי שנראה שאתם עונים על הקריטריונים הבסיסיים, מוטב שתבחנו את האופציה לבצע מחזור משכנתא (תוכלו לפנות אלינו לשיחת ייעוץ ראשונית ע"מ שנבדוק אם המהלך כדאי עבורכם).

במידה ואתם מתכננים לבנות נכס, מוטב שתדעו שניתן להשתמש בהלוואה במשכנתא לבנייה עצמית אלא רק במסגרת שירותי בנייה ובכפוף לאישור פרטני ממשרד השיכון.

שאלות על תכנית החומש ליוצאי אתיופיה

שאלות ותשובות בייעוץ משכנתא

זכאים להשתתף בתכנית אנשים שעומדים בשלושה קריטריונים שמגדיר החוק: משפחות של יוצאי אתיופיה חסרי דירה. ניתן לקרוא על התנאים בהרחבה באתר.

במסגרת התכנית מציע משרד הבינוי והשיכון הלוואה לדיור בתנאים אטרקטיביים במיוחד, המאפשרים לקבל משכנתא במחירים מסובסדים ובעזרת הון עצמי נמוך יחסית. ניתן למצוא פירוט של התנאים באתר.

התכנית מעמידה את ההלוואה הזולה ביותר המוצעת כיום, והיא ניתנת כנגד הון עצמי נמוך יחסית. התכנית אף משתלבת היטב עם תכניות אחרות כמו מחיר למשתכן ומחיר מטרה, ולכן מומלץ לבחון היטב את האפשרות לקחת בה חלק.

דילוג לתוכן