משכנתא לזוגות צעירים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בואו נודה על האמת: זה לא עניין של מה בכך עבור זוג צעיר בישראל 2020 לרכוש דירה משלהם. יחד עם זאת, יש לא מעט אפשרויות והמימוש תלוי במגוון גורמים. לכן, אנו ממליצים לגשת לפרויקט זה באופן מושכל ומתוכנן היטב. הכרת הצעדים והשיקולים לקניית דירה תכין אתכם טוב יותר להחלטה על רכישת דירה על פני אפשרויות המגורים בשכירות.

פגישת עם יועץ משכנתאות עשויה להיות תחנה טובה להתחיל בה את המסע. היועץ ימפה את התהליך, יציף את השאלות שצריכות להישאל, מצב השוק, מצבכם ביחס לשוק והאפשרויות העומדות בפניכם. היועץ יבחן איתכם את יכולת ההחזר החודשית שלכם כיום ולא פחות חשוב גם העתידית, מאחר ומדובר בהחזר חודשי שצפוי ללוות אתכם בדרך כלל במהלך ה 20-30 השנים הקרובות. בהתאם למצבכם הכלכלי הנוכחי ובהתחשב בהוצאות הרכישה ובהכנסות העתידיות הצפויות, תוכלו לקבל החלטה שקולה יותר ונכונה עבורכם. 

 תחילה יהיה עליכם ללמוד את השוק: האזורים הרלוונטיים עבורכם והמשמעויות הנובעות מכך ובכלל זה טווח המחירים באזורים שבחרתם. יהיה עליכם לאמוד במדויק את היקף ההון העצמי העומד לרשותכם ולבחון יחד עם היועץ, האם מדובר בהיקף שיספיק לכם לקבלת משכנתא ולכיסוי עלות הרכישה. יהיה עליכם להבין מה עלות הרכישה כוללת, מאחר ומחיר הדירה המבוקשת הוא רק הבסיס לפני תוספות של מס רכישה, תשלומים לעורכי דין, תשלום לשמאי, עלויות פתיחת תיק משכנתא, עלויות ביטוח מבנה דירה, וביטוחי החיים הנלווים למשכנתא. רק כשתסכמו את כל העלויות תוכלו לקבל תמונה מדויקת יותר של מחיר הדירה.

לאחר ששקלתם את כל הפרמטרים והחלטתם על רכישת דירה, יעמדו בפניכם מספר אפשרויות למימון הרכישה. הראשונה והפחות סבירה היא לקנות את הדירה ללא כל מינוף ובאמצעות כספים שחסכתם במהלך הקריירה הקצרה שלכם או על ידי טלפון מאראלה.. האפשרות השנייה היא לפנות את הבנק ולקבל הלוואה קטנה , זאת במידה ויש בידכם את רוב הכסף. האפשרות השלישית והנפוצה ביותר אצל מרבית הזוגות בכלל והצעירים בפרט, היא נטילת משכנתא.

כדי לקבל משכנתא יש לעמוד במספר תנאים. כזוג צעיר ובתנאי שזו הדירה הראשונה שאתם רוכשים, יש לכם הקלות. למשל, נדרש מכם להביא הון עצמי של 25% מערך הנכס (לעומת 30% למשפרי דיור) ובמחיר למשתכן , ניתן להביא ברוב הפרויקטים אפילו רק 10% כהון עצמי, בזכות זו כזוג צעיר ניתן להגיע להיקפי מימון גבוהים מהרגיל. בנוסף, בתור זוג שרוכש את דירתו בפעם הראשונה תוכלו ברוב המקרים לקבל חלק מהמשכנתא בתנאים מועדפים דרך משרד השיכון, הטבה זו נקראת הלוואת זכאות למשכנתא.
הלוואת הזכאות כפי שהיא מכונה, ניתנת ממשרד השיכון באמצעות הבנקים למשכנתאות, על פי קריטריונים שנקבעו על ידי הממשלה, יש לשים לב כי הלוואה זו הינה חלק מהמשכנתא ולא נחשבת חלק מההון העצמי שלכם ולא מגדילה אותו. בין הקריטריונים הנדרשים נמנים שירות צבאי, מספר שנות נישואין, גיל בני הזוג, כמות הילדים ומיקום הדירה הנרכשת. בהלוואת זכאות הממשלה היא שקובעת את סכום ההלוואה לזכאים ואת תנאיה בהתאם לסטטוס האישי של הזכאי ולמיקום הנכס הנרכש. באמצעות מחשבון הזכאות תוכלו לבדוק אם אתם עומדים בקריטריונים ומה גובה הלוואת הזכאות שמגיעה לכם.

ההבדלים המשמעותיים בין משכנתא לזוגות צעירים לבין משכנתא בגיל מבוגר יותר

ברוב המקרים , זוג צעיר שנוטל משכנתא, נמצא בתחילת דרכו המקצועית. השכר טרם התייצב, לא תמיד מקומות העבודה יציבים, לא תמיד סיימתם את הלימודים ובחלק מהמקרים הרחבת המשפחה היא רק בתחילת דרכה. כפועל יוצא של הדברים הנ"ל, גרף ההוצאות החודשי שלכם רק מתחיל לטפס. לכן יש חשיבות עצומה לתכנון הפיננסי המקדים לרכישה, כדי לנסות ולהיערך להוצאות משפחתיות שכוללות גם תשלום חודשי על משכנתא וגם גני ילדים, צהרונים והוצאות על חוגים. לעומתכם, זוגות אשר נקראים משפרי דיור, לרוב, נמצאים כבר עמוק בתוך הקריירה, עם יציבות תעסוקתית, כאשר הילדים גדלו ואין הוצאות גדולות באופן שוטף. הצרכים שלהם שונים ולכן תכנון המשכנתא במקרה הזה , יהיה מכוון לעבר גיל הפרישה.

כזוג צעיר, מגוון האפשרויות העומד בפניכם בדרך למימוש החלום לרכישת דירה רב ומומלץ לנצל זאת כדי לבחון את כל האופציות. יועץ המשכנתא יוביל אתכם בנבכי הבירוקרטיה ויציג בפניכם את כלל האפשרויות באופן מושכל ואחראי. כשהתמונה המלאה תהיה נהירה עבורכם, תוכלו לקבל החלטות נכונות ואחראיות.

דילוג לתוכן